wz
 
Nahoru
Agility
Coursing
Dogdancing
Dogfrisbee
Flyball

 

Dogfrisbee

 

Základní informace o dogfrisbee:

Dogfrisbee je u nás poměrně mladým sportem pocházejícím z Ameriky, který si však získává stále víc příznivců. Jeho myšlenka je zdánlivě jednoduchá – psovod hodí disk, který pes ve vzduchu chytí a přinese zpátky. Tak jednoduché to ale není...

Začneme-li disky – jejich správný výběr je samozřejmě tím základním. V současné době máme štěstí, že je u nás na trhu stále více druhů disků – disky pro velké psy, pro malé psy, látkové disky, odolné disky… vybere si opravdu každý.

Samotné házení disku není vůbec ničím jednoduchým a vyžaduje mnoho hodin samostatného tréninku bez psa, aby si člověk byl jistý, že disk, který hodí, poletí skutečně tak, jak má a tam, kam má. Navíc existuje mnoho a mnoho druhů hodů – forhand, backhand, floater, roller…

 

Soutěže a disciplíny v dogfrisbee:

1/ Quadruped – soutěž čtyřčlenných skupin, kde se jednotlivé hody nebodují, ale měří se jejich přesná vzdálenost. Kdo hodí nejdále, vyhrává (pes samozřejmě musí disk chytit ve vzduchu). Týmy mají zpravidla tři pokusy. Z každé čtyřčlenné skupiny postupně vzejde vítěz, který se ve vyřazovacím finále utká s ostatními vítězi skupin o celkového vítěze.

2/ Time Trial – v této soutěži je úkolem psa chytit v určité minimální vzdálenosti a přinést psovodovi postupně dva disky. Komu se to povede v nejkratším čase, vyhrává.

3/ Dog Dartbee – soutěž podobná házení šipek na terč. Psovod hází disk z předem dané vzdálenosti na kružnice vyznačené na zemi a úkolem psa není nic jiného, než disky v těchto polích chytat. Každá kružnice má svoji bodovou hodnotu a čím blíže středu se psovi disk povede chytit, tím více bodů za svůj výkon dostane. Vyhrává tým s největším počtem bodů.

4/ Freestyle – je disciplína zcela odlišná od všech předchozích, kde už příliš nerozhoduje, v jaké vzdálenosti či jak rychle se psovi podaří disk chytit. Ve freestylu má každý soutěžící vymezený čas na to, aby předvedl svou sestavu prvků složenou z nejrůznějších přeskoků a výskoků, při kterých pes chytá disk, různých typů hodů a dalších pokud možno co nejoriginálnějších choreografických prvků. Sestava je zpravidla doprovázena hudbou, takže leckdy může být trochu podobná tanci se psem, boduje se však především sportovní výkon psa, provedení skoků, počet chycených disků... O freestylu se říká, že je to královská disciplína a když člověk vidí, čeho všeho jsou při ní některé týmy schopny, nemůže jinak, než souhlasit.

 

Odkazy:

Kompletní pravidla všech výše uvedených a i dalších disciplín spolu s dalšími informacemi o dogfrisbee naleznete na stránkách DiscDog Klubu České republiky: www.discdog.cz .

 

 

Psi/feny závodící v dogfrisbee:

Flying Darcy Cherchez la S. (Ben z Pečeckých tahit)

Borah Gold Flash Dandelion Czech

 

 

Domů | Agility | Coursing | Dogdancing | Dogfrisbee | Flyball

Tento server byl naposledy aktualizován dne 02. 12. 2014