wz

 

Kerní víkend u Kačera

potřetí

30. května až 1. června 2014

     První dva ročníky setkání majitelů a chovatelů kerníků pod názvem „Kerní víkend u Kačera“ se i přes nepřízeň počasí setkaly s velikým ohlasem, a tak bylo ze strany organizátorky přistoupeno k přípravě ročníku třetího.

     Doba a místo konání se osvědčily, takže nebyl žádný důvod k jejich změnám. Vzhledem k tomu, že v kempu sezóna začíná teprve v tomto našem termínu, není pro jeho majitele problém jej celý vyhradit pro naši akci. To je samozřejmě výhoda, neboť nejsme vázáni ohledy na ostatní lidi v kempu ohledně pohybu a hlasovým projevům psů.

     Konečná sestava účastníků se zastavila na počtu 35 lidí a 25 psů (z tohoto počtu bylo 21 kerníků). Oproti minulým ročníkům se nám sešlo více dětí, a proto byla část programu víkendu přizpůsobena i jim.

     Víkend byl oficiálně zahájen pátek v patnáct hodin s tím, že velká většina účastníků již byla na místě, a to i přes to, že k nám někteří jeli přes celou republiku. Celý pátek byl věnován agility. Jako v předchozích ročnících byl celý prostor mezi chatkami zaplněn překážkami, na kterých si všichni mohli znovu připomenout základy, se kterými opět pomáhaly sl. Musilová a sl. Jiránková.

     Prvním soutěžním kláním byly neoficiální agility závody rozdělené na začátečníky, pokročilé a profíky. Každá skupina absolvovala dva měřené běhy, jejichž časy a trestné body se sčítaly. Vzhledem k tomu, že lidská i psí sestava byla již třetí ročník více méně stejná, bylo vidět, jak se naši kamarádi zlepšují, a jak se z původních začátečníků stávají závodníci nebo profesionálové. V začátečnících se tak objevili jenom dorostenci nebo mladá zvířata. První tři teamy (závodník + pes) v každé kategorii získaly krásnou kokardu a věcné ceny.

     Jako doplněk agility závodů byla vyhlášena smíšená štafeta družstev. Teamy byly rozděleny tak, aby v  každém družstvu bylo po jednom závodníkovi, pokročilém a začátečníkovi. Celé družstvo potom absolvovalo agility dráhu, která opět byla rozdělena podle složitosti. Závodník běžel nejtěžší a nejdelší úsek, začátečník nejjednodušší. Časy a chyby se opět sčítaly.

  

    Po večeři byla připravena přednáška MVDr. Gabriely Lenártové. Na letošní setkání si připravila prezentaci a přednášku na téma vnějších a v nitřních parazitů. Opět musíme říci, že její vystoupení bylo vysoce profesionální a přesto srozumitelné pro všechny zúčastněné. Všichni dostali prezentaci i v písemné formě, takže poznatky nebo například jména volně prodejných léků si nemuseli nikde poznamenávat. V závěru byl opět čas na dotazy a i krátké veterinární okénko, kdy nám ošetřila jednoho kerníka. Rozcházeli jsme se spokojení, ale jak to tak po podobných přednáškách bývá, s pocitem, že tasemnici, klíště nebo jinou potvoru určitě máme v sobě. A určitě jsme se všichni drbali až do rána. P.S. Děkujeme za upečené buchty a kafíčko, které přednášku doplnily.

    Přes pozdní rozchod do postelí se kerníci hlásili o procházky, venčení a další aktivity už od ranního kuropění. V sedm hodin tak bylo v kempu, jak na Václaváku. Sluníčko pálilo hned od rána, a tak bylo velice příjemné posedět před chatičkou s kávičkou a snídaní. Všichni pejsci opět ovládli celý kemp, žádný z nich nebyl uvázán a všichni se skvěle doplňovali.

    Sobotní program začal v devět hodin. Abychom účastníky nabudili k další aktivitě, začal vyhlášením  výsledků z pátečních neoficiálních agility závodů. První tři teamy (závodník + pes) v každé kategorii agility a první tři trojice ze štafety získaly krásné kokardy a věcné ceny.

    Po vyhlášení výsledků byla zahájena celodenní soutěž pro přítomné děti. Zde jsme se inspirovali televizní soutěží pevnost Boyard. Každou celou hodinu byla na centrální chatičce umístěna indicie, která děti přivedla na stopu úkolu, který musely splnit. Úkolů bylo připraveno celkem 10, výsledky se zapisovaly do karet, které děti dostaly na začátku soutěže. Úkoly byly jak paměťové, tak i manuální a podle ohlasů se dětem soutěž líbila. Musíme říci, že o mládeži celý den nikdo nevěděl. Jediným úkolem rodičů tak bylo oznámit svým ratolestem, že uplynula další hodina a na chatičce bude nový úkol.

     Dopolední program byl opět zaměřen na pohyb. Tentokrát se ale na překážkovou dráhu vydaly společně s kerníky i jejich majitelé. Překážková dráha byla částečně připravena pro pohyb pejska – tunel, skočky, kruh a částečně pro páníčka – skočky, slalom s přenášením citronu, podlézání překážky atd.

     Aby nám chutnal oběd, střihli jsme si ještě jeden agility závod. Pejsci tentokrát zůstali odpočívat – tedy více méně se zúčastnili plnění jednoho z úkolů dětské hry, kdy dětem kradli a odnášeli přírodní produkty (listy, větve, květiny apod.), ze kterých děti měly vyrobit ozdobu chatičky. Dospělí páníčci mezitím utvořili dvojice a jeden z agility běhů si proběhli jako team. O legraci nebyla nouze, protože se našli i tací, co se pokusili absolvovat tunel, nebo proskočit kruh. Kupodivu se to povedlo.

     Na oběd jsme většinou využili místní stánek, kde nám kromě jiného paní vedoucí připravila vynikající kuřecí polévku, která určitě všechny postavila na nohy. A byli mezi námi i tací, kteří na ní byli do večera i několikrát.

     V rámci odpoledního programu za námi přijela hlavní poradkyně chovu paní Bc. Vladimíra Tichá s manželem. Velmi nás potěšilo, že si na nás opět udělala čas. Dozvěděli jsme se novinky a změny v organizačním řádu KCHT pro rok 2014, co se chystá v ČMKU, informace ohledně Evropské výstavy v Brně. Pak se podle předchozí domluvy věnovala krátké přednášce o pohybovém aparátu, kdy na jednom z kerníků předvedla, jak by měl pohyb vypadat, jak ho jako rozhodčí posuzuje a jak ho hodnotí. Přednáška byla jako vždy velice zajímavá a chtěli bychom poděkovat za to, že za námi opět přijela.

     Po přednášce nás opět čekalo soutěžní klání mezi páníčky a jejich vlastní kerníci v něm byli více méně protivníci. Na páníčky totiž čekala dráha, kde měli předvést svoji orientaci, rovnováhu a postřeh, zatímco pejsci měli být odloženi. Jenže donuťte kerníka ležet nebo sedět, když si páníček hraje s balonkem, hledá piškoty nebo hopsá přes překážky. Takže pod nohama se motajících kernů byla většina, zamotaných nohou také a všichni jsme se dobře pobavili, samozřejmě na úkor nešťastných závodníků.

     Vrcholem dne byl náš osvědčený karneval, který se každým dalším ročníkem stává dokonalejším a  promyšlenějším. Přestože se ho vždy účastnily všichni přítomní, tak zpočátku byly masky většinou na bázi, měli jsme tohle a tak jsme to použili. Druhý ročník už bylo znát, že se masky připravovaly doma a letošní už svědčil o dlouhodobé přípravě. Takže kromě klasického přidání rohů, falešných uší nebo oblečení do nějakého závoje se letos objevily opravdové karnevalové bomby. O vítězích se tajně hlasovalo, přičemž každý hlasující musel napsat pořadí prvních tří masek. Po vyhodnocení se na prvním místě jednoznačně umístila Connie s maskou šneka, v těsném závěsu byla Agátka – kosmonautka a na třetím místě se umístila dvojice zlodějů Bonnie and Clyde v podání Maxe a Bony. Samozřejmě nás těší, že se na tuto soutěž účastníci kempu připravují a že i naši kerníci jsou pro každou špatnost.

     Po karnevalu proběhlo další vyhlášení výsledků – tentokrát dopoledních a odpoledních soutěží a zároveň i karnevalu. Všichni opět obdrželi nádherné kokardy a věcné ceny.

     Šestou hodinou byla ukončena dětská soutěž, přičemž posledním úkolem bylo připravit si pro všechny předvedení písničky s hudebním doprovodem Jindřicha Hradílka. Toto vystoupení proběhlo v prostoru ohniště, které jsme původně chtěli využít k opékání buřtů. Protože se nám ale nepodařilo sehnat dostatek suchého dřeva v místním lese, opět nám vypomohli majitelé kempu, kteří nám půjčili gril, na kterém se buřtíky a další mňamky opravdu povedly.

 

     Děti mezitím za Jindřichova hudebního doprovodu skvěle dokázaly, že zpívat umějí a protože písničky byly z repertoáru Uhlíře a Svěráka, tak je nakonec doprovázeli i všichni ostatní. Musíme říci, že nás překvapilo, že se ve zpěvu prezentovaly všechny děti, nikdo se nestyděl ani neodmítal vystoupit. Po vystoupení a sečtení výsledků z dětské soutěže byly vyhlášeny vítězové. Kromě sladkostí a malých hraček vítězové dostali ručně vyrobené hrníčky od našeho sponzora.

     Celý večer pokračoval hudební produkcí, přičemž samozřejmě zazněla i naše kerní hymna. Na partu našich organizátorek a dalších přítomných dam částečně dolehla únava, ale po konzumaci výborného moravského vína se opět daly dohromady a za svitu měsíce pokračovaly ve zpěvu. Přitom díky listování v Jindrově zpěvníku objevily nový hit, který od té chvíle ovládl celý tábor.  Jde o písničku Mléčný bar od Svěráka, a pokud nevíte o co jde, tak si ji najděte na internetu a pochopíte.

     Rozešli jsme se dlouho po půlnoci samozřejmě s vědomím, že naši kerníci budou opět vstávat nejdéle na sedmou hodinu, což se také stalo. Ale přežili jsme všichni a těšili jsme se na poslední den.

 

     Start byl opět na devátou hodinu s tím, že na programu byla ukázka cvičení na balonech, relaxace psů a jejich masáže.

     Začalo se tím, že se pejsani nejprve museli rozhýbat a uvolnit. Základem je např. co nejpomalejší chůze, různé protahování nebo například kličkování mezi nohama apod. Pak následovala ukázka cvičení psů na různých druzích balonů. Ukázka pokračovala předvedením masáže, relaxací a uvolněním psa. Modely – Max a Bona – se kterými paničky tyto věci pravidelně cvičí, všem ukázali, že je balony baví a relaxaci a masáže si opravdu užívají. Na závěr si někteří přítomní pohyb a cvičení na balonech vyzkoušeli, dokonce se podařilo na balon dostat vzrostlého briada Jokera.  Ale pokud jde o masáže a relaxaci byli upozorněni na nutnost odborného vedení, aby náhodou svému kerníkovi neublížili.

     Kolem poledne bylo svoláno poslední shromáždění, kde všichni zúčastnění obdrželi pamětní kokardy se jmény pejsků a kerní víkend byl oficiálně ukončen. Protože ale  bylo domluveno předání kempu až na čtvrtou hodinu, velká většina přítomných ještě poobědvala ve stánku, prošla se po okolí, případně nechala vykoupat pejsany v jezeře. Poslední účastníci pak opravdu odjeli až kolem čtvrté hodiny.

 
  

    Podle ohlasů lidí se opět podařilo posunout laťku výše, což nás opravdu těší. Velikou výhodou bylo tentokrát počasí, které nám na rozdíl od předchozích ročníků opravdu vyšlo. Byla sice připravena i mokrá varianta, ale sluníčko je sluníčko. Zároveň nás velmi potěšili všichni naši kamarádi. Bylo super, že se všech připravených akcí zúčastnili opravdu všichni, nebyly žádné výmluvy na bolesti zad, věk atd. Prostě se zapojili všichni bez výjimek. A to bylo opravdu vynikající.

     Za organizátory musíme poděkovat MVDr. Gabriele Lenártové za veterinární přejímku a přednášku, rovněž hlavní poradkyni chovu paní Bc. Vladimíře Tiché, dále sl. Musilové a sl. Jiránkové za pomoc při organizaci. Sponzorsky náš víkend pomohl zajistil „Klub chovatelů teriérů“, firma „Krmiva Salač“, firma „Platinum Natural s.r.o.“ firma „Výtahy Vymyslický“ a „Psí salon Fencys“. Překážky na agility poskytl „Agility klub BADAFA“. Velký dík směřuje ke „Světu kokard“, který pro naše setkání vyrobil nádhernou soupravu kokard přesně podle našich návrhů a představ.

     Velké díky patří také majitelům autokempu Kačer, kteří nám vyšli ve všem vstříc. A největší dík patří sl. Kateřině Přibylové a jejímu týmu za celou organizaci našeho setkání!